Szara i mało jędrna skóra? Potrzebujesz więcej kolagenu!

Kolagen, czyli coś, co wszystkie kobiety lubią najbardziej. To dzięki niemu twoja skóra wygląda młodo i pięknie. A czy zastanawiałaś się kiedy, jak pobudzić produkcję kolagenu? Już nie musisz tego robić. W tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Dowiesz się też, co obniża jego poziom.

Co nieco o kolagenie.

Kolagen to połączenie słów „kolla” i „gennan”. Pierwsze z nich oznacza klej, drugie natomiast – produkować. Kolagen tworzy tkankę łączną, znajduje się w mięśniach, ścięgnach, kościach, zębach, chrząstkach i oczywiście w skórze. Wyróżnia się aż 16 typów kolagenu. Niezależnie od rodzaju pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Jest swoistym spoiwem, twardym i nierozpuszczalnym białkiem. Niski poziom tej substancji może skończyć się dla ciebie bardzo źle.

Co wpływa na produkcję kolagenu, a co obniża jego poziom?

Cukry proste niekorzystnie wpływają na produkcję kolagenu. W połączeniu z białkami uszkadzają go. W efekcie skóra staje się przesuszona, osłabiona i obwisła. Podobne negatywne działanie wykazuje palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Używki powodują pojawianie się zmarszczek, utratę kolorytu cery i obniżenie poziomu elastyny. Na produkcję kolagenu duży wpływ ma witamina D. Najłatwiej podwyższyć jej poziom, opalając się. Wytwarzana jest pod wpływem słońca, a potrzebna jest nam po to, aby nasza skóra i układ krwionośny były zdrowe.

A co przyspiesza produkcję kolagenu? Swoją dietę uzupełnij w produkty zawierające witaminę C. Mogą to być acerola, papryka, kapusta, ryby. Warto także spożywać bulion gotowany na kościach lub mięso ze skórką. Dietę możesz uzupełnić suplementami. To właśnie te substancje i składniki sprawią, że twoja skóra będzie gładka i jędrna, a organizm zdrowy i odporny na choroby. Czy wiesz, że kolagen znajdziesz między innymi w: aloesie, oleju kokosowym, cynamonie i jagodach. Nie zapomnij o stosowaniu kosmetyków z zawartością tej wspaniałej substancji.