Bez wątpienia smog to największy wróg naszej skóry. Jeżeli w twoim mieście ogłoszono alarm smogowy, to lepiej w tym okresie nie wychodź z domu. Skutki? Powikłania zdrowotne, złe samopoczucie, pogorszenie się stanu skóry, zwiększony poziom we krwi metali ciężkich. Sprawdź, jak smog wpływa na skórę.
Co znajduje się w smogu?
Mówiąc najprościej, wszystko to, co wrzucamy do pieca i spalamy. Znajdują się też w nim pyły nisko cząsteczkowe, dwutlenek siarki, rtęć, ołów, chrom oraz substancje powodujące nowotwory i zatrucia. Taka mieszanka bardzo źle wpływa na nasz organizm i skórę. Cera osób mieszkających na terenach objętych alertem smogowym bardzo szybko starzeje się i jest narażona na podrażnienia. I nie chodzi tu tylko o zmarszczki. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do powstawania trądziku, egzemy lub wyprysków skórnych. Do tego dochodzi sucha, pękająca i zaczerwieniona skóra twarzy i ciała.
Jak smog szkodzi skórze?
W zanieczyszczonym powietrzu unosi się wiele niebezpiecznych substancji. Wśród nich znajdują się wolne rodniki, które powodują powstawanie zmarszczek i przyspieszają procesy starzeniowe skóry. Aby poprawić kondycję cery i zlikwidować wolne rodniki, stosuj kosmetyki z antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Są to naturalne substancje roślinne, które wspierają obronne mechanizmy komórek w ludzkim ciele.
Jak dbać o skórę?
Każdego dnia stosuj odpowiednie kosmetyki z zawartością antyoksydantów. Używaj tłustych kremów bogatych w antyoksydanty, np. witaminę E i C, kwas ferulowy. Najlepiej sprawdzą się preparaty typu cold cream, czyli emulsje typu woda w oleju. Takie produkty uszczelniają barierę wodno-lipidową skóry, a do tego dogłębnie nawilżają cerę. Równie dobrze możesz skorzystać ze specjalistycznych zabiegów regenerujących. Należy do nich między innymi hydroabrazja. W jej trakcie pod skórę wtłaczane są ampułki z zawartością antyoksydantów. Całkiem niezłe efekty przyniesie również masaż mechaniczny, który dodatkowo ujędrni skórę i poprawi krążenie krwi.