Powiedz stop zmarszczkom. Jak dbać o cerę dojrzałą?

Zmarszczki prędzej czy później pojawią się na twojej twarzy. Niestety nie można temu zapobiec. Na szczęście proces starzenia się skóry można opóźnić. Wystarczy, że zastosujesz odpowiednie kosmetyki i będziesz prowadziła zdrowy tryb życia.

Jak dbać o cerę dojrzałą?

Zmarszczki powstają na skutek czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do tych pierwszych zalicza się uwarunkowania genetyczne, a do tych drugich czynniki zewnętrzne (wolne rodniki, działanie promieni słonecznych) i styl życia (ćwiczenia, stres, dieta, ilość snu). Starzenia genetycznego nie da się uniknąć, lecz starzenie spowodowane czynnikami zewnętrznymi można skutecznie opóźnić. Jak to zrobić?

Stosuj antyoksydanty. Wraz z wiekiem w skórze gromadzi się coraz więcej wolnych rodników. Te małe substancje niszczą kolagen i elastynę, a w konsekwencji prowadzą do powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry. Dlatego bardzo ważne jest używanie kosmetyków z zawartością witamin C i E, koenzymu Q10 lub retinoidów.

Używaj filtrów przeciwsłonecznych. Promienie słoneczne i długie opalanie się to najwięksi wrogowie kobiecej skóry. Po wpływem słońca powstają głębokie zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości. Dobrą ochronę zapewnią ci kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, podkłady z właściwościami ochronnymi lub kremy BB/CC. Najlepsze dla skóry dojrzałej będą produkty z naturalnymi filtrami, które dodatkową pielęgnują, odżywiają i wzmacniają. Unikaj filtrów chemicznych; składniki te mogą podrażniać i zapychać pory skóry.

Złuszczaj, oczyszczaj i odżywiaj. Peeling wygładza drobne zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia i ujędrnia skórę. Dzięki takiemu zabiegowi twoja cera będzie lepiej przygotowana na dalszą pielęgnację, a składniki kosmetyków, które potem zastosujesz, szybciej przenikną do głębszych warstw skóry. Co więcej, cerę trądzikową należy systematycznie oczyszczać. Sebum, martwy naskórek, resztki makijażu mogą pogorszyć kondycję skóry. Oczyszczanie twarzy ułatwi ci pielęgnację przeciwzmarszczkową. Nie zapomnij o odżywianiu, czyli dostarczaniu składników ochronnych, wzmacniających i regenerujących.